ASGARİ ÜCRET PRİM DESTEĞİ 2019

2018 yılında 9 ay olarak uygulanan asgari ücret prim desteği 2019 yılında 12 ay olarak yeniden verilecek. 

Destekten faydalanmak için   prim hizmet belgelerinin yasal süresinde teslim edilmesi, kaçak veya sahte sigortalı çalıştırılmaması şart.

İşyerinde çalıştırılan sigortalı sayısına göre destek miktarı değişiyor. 500’den az sigortalısı olan işyerleri için aylık destek tutarı her sigortalı için 150 TL, 500’den fazla sigortalısı olan işyerleri için ise aylık 101 TL olacak.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI

1. Prim belgeleri yasal süresinde verilmeli

Destekten yararlanılabilmesi için işverenler, 2019 yılı ocak ila aralık dönemlerine ait aylık prim ve hizmet belgesini/muhtasar ve prim hizmet beyannamesini yasal süresi içinde verecekler. Yasal süresi dışında verilen ve gün sayısını artıracak mahiyetteki aylık prim ve hizmet belgelerindeki/muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki kayıtlı sigortalılar için bildirilen prim ödeme gün sayıları, destekten yararlanılacak günün hesaplanmasında dikkate alınmayacak.

2. Prim ve idari para cezası borcu olmamalı

2019 yılı öncesi tescil edilmiş olan işyerleri için uygulanacak asgari ücret desteğinden, işverenler SGK’ya vadesi geçmiş borcu olsa dahi yararlanabilecek. Aylık prim ve hizmet belgesinden/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden kaynaklanan prim borçlarının ödenmiş olma şartı da bulunmuyor.

3. Kaçak ve sahte sigortalı olmamalı

2019 yılı ocak ila aralık dönemleri için sigorta primine esas kazancın eksik bildirildiğinin veya hiç bildirilmediğinin soruşturma ve incelemelerden veya mahkeme kararları neticesinde anlaşılması halinde destekten yararlanılamayacak. Yararlanılmış olması halinde, yararlandırılan tutarlar gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte geri alınacak.

Bu yazı Genel, SGK içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s