VERGİ BORCU YOKTUR YAZISI ALMAK İÇİN YENİ BİR YOL

Son zamanlarda  vergi borçlarıyla ilgili bir taksitlendirme  çıkartılması konusu gündeme gelmeye başladı. 2014 senesindeçıkan yasa ile borçların yapılandırılması sağlanmıştı.Bu yapılandırma da ödemelerini  aksatanlar  için sistem dışında kalanlar için de yeni bir hak daha tanınacak. Maliye kaynakları ise şu anda gündemde yeni bir yapılandırma ya da vergi barışı düzenlemesinin olmadığını belirtiyor. Buna rağmen borçlular için yasalarda önemli avantajlar var. Kamu alacaklarıyla ilgili kanunun 48. maddesinde borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş olmak şartıyla, amme alacağı 36 ayı geçmemek üzere ve faiz alınarak tecil olunabilir deniliyor. Borç 50.000 TL ve altında ise teminata da gerek kalmıyor.  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çıkardığı Tahsilat İç Genelgeleri de bu uygulamanın detaylarını belirliyor. Burada vergi dairelerine tecil yapacakları miktarların sınırları çiziliyor. Büyük vergi dairelerinin yetkisi 3 milyon lirayı bulurken, büyükşehirlerde 2 milyon 250 bin ve diğer küçük dairelerde ise 60 bin liraya kadar iniyor.

Tescil ve taksit için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Hazırlanacak dilekçeyle ilgili Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu’na gib.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün, son çıkan tahsilat iç genelgesi ile taksite izin verilmeyen KDV borçları da kapsama alındı. Müracaat tarihinden itibaren 6 taksitte tecil ve taksitlendirilmesi sağlandı. Bu iç genelgeye göre başvuranlardan   KDV borcu olanlar da borcu yoktur yazısı alabilecek.

 

 

 

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to VERGİ BORCU YOKTUR YAZISI ALMAK İÇİN YENİ BİR YOL

 1. Ahmet dedi ki:

  Ehliyetimi alkolden trafik aldı günü doldu vd borcum olduğu icin temiz kağıdı istiyorlar son yasadan tüm trafik ve vergi bor larimi yapıla.dirdim bu şartlarda borcu yoktur belgesi alabilirmiyim

  Beğen

 2. yahya dedi ki:

  Ahmet arkadaşımız ile aynı durumdayım.cevap verirseniz memnun oluruz.tskler

  Beğen

  • Ahmet dedi ki:

   Ben ilk 2 taksidi ödedim toplam borcum 17.000tl öğrendiğim kadarıyla toplam tutarın%10 ödendiği zaman veriliyor diye duydum net öğrenemedim benim gibi daha bir çok insan var

   Beğen

 3. cuneytbabadagli dedi ki:

  6736 sayılı kanun da maalesef bir ibare yok, vergi dairelerinin farklı uygulamaları var bu konuda

  Beğen

 4. Akif Kafalı dedi ki:

  Ehliyetinizi geri almak için borcun yapılandırılmış olması yeterli değil. Borcun tamamının ödenmiş olmasi gerekir. Bunla ilgili GIB in Genel yazısı var.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s