ASGARİ ÜCRET PRİM DESTEĞİNİN ŞARTLARI

Asgari ücret desteği belirlendi. TBMM’de kabul edilen düzenlemeyle 4/(a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce:

  • 2015 yılının aynı ayına ilişkin kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde prime esas günlük kazancı 85 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,
  • 2016 yılı içinde ilk defa bu kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,
  • 2016 yılı Ocak ila Aralık ayları / dönemleri için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu tutar Hazine tarafından karşılanacak.

Emekli olup sosyal güvenlik destek primi ödenen işçiler için bu destekten yararlanılamayacak.

2015 yılının herhangi bir ayında sigortalı bildirimi yoksa müteakip aydaki ilk bildirim esas alınarak teşvik buna göre hesaplanacak. Ancak 2015 yılının tamamında bildirim yoksa bu işyeri, yeni tescil edilmiş işyeri gibi esas alınarak, 2016/Ocak-Aralık döneminde işyerinden bildirilen sigortalıların tamamı teşvikten yararlanacak.

 

Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığı durumlarda işverenin ödeyeceği sigorta priminin Hazinece karşılanacak tutardan az olması halinde sadece sigorta prim borcu kadar mahsup işlemi yapılacak.

 

2016 yılı Ocak ila Aralık aylarına / dönemlerine ilişkin yasal süresi dışında SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar için asgari ücret teşviki uygulanmaz.

Bu yazı Genel, SGK içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s