ULUSLARARASI TİCARETTE MİLLİ PARA DÖNEMİNE ADIM ADIM

Dünyanın para politikası adım adım değişme sürecinde daha önce 2.Dünya savaşının bitmesinin ardından uluslararası para politikaları üzerine anlaşan devletler ABD dolarını altın standartına bağlayarak doların dünya ticaretine hükmetmesini sağladılar.

Bu standarta göre bir ons altın 35 ABD dolarına sabitleniyordu.  Yapılan anlaşmaya göre ABD sahip olduğu altın kadar yani kendi merkez bankalarında bulunan altın miktarı kadar ABD doları basabilecekti. ABD’nin bu anlaşmaya uyduğu düşünüldü ta ki 1973 yılına kadar. 1973 yılında dolar altına endeksli olmaktan kurtuldu ki aslında daha önce kurtulmuştu, çünkü ABD zaten kasasındaki altın kadar değil, cari açığını kapatmak için fazla fazla dolar basıp ihraç ediyordu.

Bu tarihten sonra ABD doları dünya para politikasının tek ana geçer unsuru oldu. Bu anlaşmaya tabi olan ülkeler misal bizim kendi ülkemiz kendi paramızı ancak merkez bankamızda bulunan dolar karşılığı kadar basabiliyoruz.

Peki para hangi hallerde basılır; ekonominiz büyümüştür piyasaya sıcak para girişi lazımdır. Büyüdüğünüz oranda para basacaksınız bunun için ne lazım merkez bankanızda basacağınız para kadar dolar karşılığı olması lazım yani ne kadar para basarsanız ABD ye o kadar borçlanırsınız.

Yaklaşık 6-7 aydır sayın cumhurbaşkanımızın dillendirdiği ülkeler arasında ki ticarette ülke milli paralarının kullanılması durumu tartışılmakta ve bunun hayata geçmesi halinde ABD doları ve haliyle ABD dünya ticaretinde gayet ciddi yaralar alması muhtemeldir.

Son zamanlarda ABD ile yaşanan problemlerin en büyük etkenlerinden biri bu milli para ile ticaret olayının adım adım gerçekleşmeye yaklaşmasıdır.

 

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s