YENİ VERGİ ÇEŞİTLERİ GELEBİLİR Mİ ?

1993 yılında Tansu Çiller yönetimindeki o zaman ki hükümetimiz 5 Nisan kararları adı altında bir paket açıkladı. Bu paketin içinde epey bir kararlar vardı ama bugün ele alacağımız konu Net Aktif Vergisi adı altında icat edilen bir defaya mahsus bir vergi.

Bu vergiyi kısaca açıklamak gerekirse ekonomi dar boğaza girdiği ve kamu bütçe açığının kapatılması gerektiği için Ekonomik Denge Vergisi, Ek Gayrimenkul Vergisi ve Ek Motorlu Taşıtlar vergisiyle birlikte çıkan ve bir defaya mahsus ödenecek olan vergi çeşitidir.

Buna göre;

a) Bilanço usulünde defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin 1993 yılı takvim sonu itibariyle düzenlendikleri bilançolarındaki yer alan net aktifleri veya bunların 1993 yılındaki gayrisafi hasılatları,

b) İşletme hesabı esasına göre defter tutan veya serbest meslek erbabının, 1993 yılı hesap dönemi sonu itibariyle çıkardıkları envanterve amortisman kayıtlarında yer alan varlıklar veya bunların 1993 yılındaki gayrisafi hasılatları NET AKTİF VERGİSİNE tabi olmaktadır.

Net aktif vergisinin oranına gelmek gerekir ise, net aktif değerleri üzerinden % 1.3, gayrisafi hasılat üzerinden serbest meslek erbabından % 2, diğer mükelleflerde % 0,5 olup, bu oranların yukarıda belirtilen matrahlara uygulanması suretiyle bulunan tutarlardan yüksek olanı bu verginin matrahına esas alınır.Mükelleflerin, net aktif değerleri veya gayrisafi hasılatları üzerinden ödeyecekleri bu vergi, beyan edilen matrahları ne olursa olsun, 10 Milyon Lira’dan az olmayacaktır.

 

Yukarıda kısaca birden bire hayatımıza giren bir vergi çeşidinden bahsettik. Bu vergi çeşidi bir kereye mahsus olup hayatımızdan geldi geçti.

Ne dersiniz acaba 2017 yılı sonunda veya 2018 yılı başında böyle sürpriz vergilerle aniden tanışabilirmiyiz.

MTV tartışmaları , Kurumlar Vergisi artışı vb düzenlemeler yapılırken bence 1993 yılının Nisan ayındaki gibi bir gece ansızın yeni vergilerle karşılaşabiliriz.

 

 

 

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s