ÇALIŞMAYAN EV KADINLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

Çalışan, üreten, ekonomiye katkıda bulunan ev kadınları, bunun karşılığını emeklilik olarak alabilir. Yapmanız gerekenler çok basit aslında detaylara geçmeden yüzeysel olarak yazıyorum ki; Hemen en yakın SGK’ ya gidin, dilekçenizi verin. Şartlar ise hiç de zor değil aslında.

Peki Çalışmayan ev hanımı nasıl emekli olur ? Önce müjdeyi verelim. Ev kadınları belli şartları tamamladıklarında emekli olabilir ve emekli maaşı alabilir. Şimdi gelelim bunun nasıl olacağına…

İş yerinde çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta sizi çalışmadan emekli eder.

Birinci şart; bir işyerinde zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak…

İkinci şart; 18 yaşını doldurmuş olmak.

Üçüncüsü; Kendi sigortalılığı dolayısıyla, bir maaş almamak.

Dördüncüsü ise Türkiye’de ikamet etmek.

Bu şartları taşıyorsanız dilekçenizi yazıp, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne (SGK) gidin. Dilekçenizi verdiğiniz günün ertesi günü sizin için emeklilik tarihi başlamış demektir.

Siz artık isteğe bağlı sigortalı oldunuz… Şimdi bunun için bir prim ödemeniz gerekiyor. Bu prim miktarını gelirinize göre belirlemeniz mümkün. Yani en azını da ödeyebilirsiniz, en yükseğini de. Böylece ileride alacağınız emekli maaşınızın miktarı artabilir ya da azalabilir. Bizim tavsiyemiz; imkânı olan en yüksek miktardan ödemeniz. İleride rahat edersiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük miktar, brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar oluyor. Bunun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi olarak alınıyor. Kalan yüzde 12’si de genel sağlık sigortası primidir ki, böylece sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyorsunuz. 2016 yılının ilk 6 ayı için belirlenen brüt asgari ücret 1.647 TL lira. Bunun yüzde 32’si ise 527 lira 5 kuruş… Bu miktar en düşük ödenecek rakamdır.

BAĞ-KUR’LU OLUYORSUNUZ

İsteğe bağlı sigortada bir incelik var. Bu şekilde ödenen primler 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin b fıkrası kapsamında. Başka bir deyişle Bağ- Kur sigortası olarak değerlendiriliyor.

BUNU DENEMEYİN

Çokça duyduğumuz bir uygulama var, bu konuda da uyarmak istedim. Özellikle ev kadınları, bazı tanıdık şirketlerde çalışmadıkları halde hatır olarak sigortalı gösteriliyor. Çalışmadığı halde bir yerde kendisini sigortalı göstertme yoluyla sigortalı olmak, kişinin sahte sigortalı olmasına sebep olur. Durumun tespit edilmesi halinde sahte sigortalılık iptal edilir. Bu bir suçtur.

İSTEĞE BAĞLI MÜRAACAT

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamakta.

 

SONA ERMESİ

– İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden,

– Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,

– Ölen sigortalının ölüm tarihinden,

-Zorunlu sigortalılığın başladığı tarihten,

İtibaren isteğe bağlı sigortalılık sona ermektedir.

 

 

 

Bu yazı Genel, SGK içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s