% 5 LİK VERGİ İNDİRİMİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

2017 yılının mart ayında yayımlanan 6824 sayılı yasa gereğince 01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere 2017 Yılı mali dönemine ait Gelir ve Kurumlar Vergilerinin ödenecek tutarından hesaplanmak üzere %5 indirim geldi.

Devletimiz son zamanlarda bu teşvikleri SGK ödemelerinde sıkça yapıyordu ve bu teşvik ve indirimler işçi sigortası ve bağkurunu düzenli ödeyenlere gayet cazip avantajlar sağlıyor. Örnek olarak 2017 yılı içinde bağkurunu düzenli ödeyenler 524,36 TL öderken ödemeyenlerin borç hanesine aylık 615 TL yazılıyordu. Aylık 90 TL indirim gayet iyi.

Bu teşviklerin bir benzeri de son zamanlarda Maliye Bakanlığından bekleniyordu ama gelen bu indirim bence pek cazip olmadı hem şartları SGK nın şartlarına göre daha ağır hemde kapsamı daha dar.

Bu indirimden yararlanma şartlarını kısaca özetlemek gerekirse ;

İlk olarak hesaplanan indirim tutarı 1.000.000 TL den fazla olamıyor.

Gelir Vergisi mükelleflerinin hepsi uygulamadan yararlanırken, Kurumlar Vergisi mükelleflerinden Finans sektöründe faaliyet gösterenler, Bankacılık sektöründen faaliyet gösterenler, sigorta ve  emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları indirimden faydalanamıyorlar.

Bir diğer konu ise indirimden yararlanabilmek için indirimin ait olduğu ve ondan önceki iki yıla ait beyannamelerin zamanında verilmiş olması ve  beyannamenin verildiği tarih itibariyle 1000 TL ve üzerinde vergi borcunuz olmaması gerekiyor.

En son ve en önemli olarakta beyannamenin verildiği dönem ve ondan önceki  dört dönem itibariyle V.U.K 359. madde hükümlerinin ihlal edilmemiş olması gerekli bu maddenin konusu ise kaçakçılık suçları ve cezaları…

Uzun lafın kısası bu indiriminde aynı SGK teşvikleri gibi yararlı olabilmesi için kapsamının genişletilmesi verilen bütün beyannamelerin bu şartlara dahil edilmesi bence olmazsa olmazdır.

 

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to % 5 LİK VERGİ İNDİRİMİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

  1. Hulusi dedi ki:

    Oldu paşam sen istiyorsun ya hemen yapar devletimizde.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s