E-HACİZ VE OFF-SHORE HESAPLAR…

Ülke ekonomisinde son aylardaki daralmalar hepinizin malumu, artan vergi oranları, dolaylı ve dolaysız artan vergiler bu aralar sık sık gündemi meşgul ediyor. Devletin tahsilat yapmakta en çok zorlandığı kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi ve ssk mükelleflerinin çoğu maalesef ki ssk ve bağkurlarını ödemekte zorlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsilat sorununu çözebilmek için özellikle son 3 yıldır atağa kalkmış vaziyette, borcu olmayana getirilen teşvik ve indirimler çok cezbedici gibi dursa da bunlardan yararlanlarda aslında önceden de ödemesini düzenli yapanlar.

Ardarda çıkarılan taksitlendirmeler tahsilat sorununu çözmediği gibi, daha da beter bir duruma getiriyor. Borçlular cari dönem primlerini ödemektense aman canım nasıl olsa taksitlendirme çıkarıyorlar düşüncesiyle ödeme olayını erteliyorlar. Şu an aktif olan ödemesi devam eden 4 adet taksitlendirme var. Bunlar 6111 sayılı kanun, 6552 sayılı kanun , 6736 sayılı kanun, 7020 sayılı kanun.

Peki bu günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarını tahsilat için neler yapıyor derseniz ilk olarak icra tahsilat servisleri üzerinden borçluların banka hesaplarını varsa araçlarına ve konutlarına e-haciz uyguluyor. Bankada parası olan borçlu, bankaya gittiği zaman parasının blokeli olduğunu görüyor, arabasını veya evini satmak isteyen satamıyor.

Peki halk bu durumdayken bazı üst düzey zenginlerimiz  ne yapıyor derseniz, onlar şu an Malta ve Jersey’ de off-shore hesapları açmakla meşguller…

 

 

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s