MT 760 Swift Mesajı Nedir?

Uluslararası bankaların finans kurumlarının ve bazı izin verilmiş limited şirketlerinin kullandığı Swift bağlantısı ile RMA mesajlaşma uygulaması ile bankaların birbirleri arasında görüşerek teyitleştiği (Firmalar arasında Banka Garantisi) olarak kullanılmak üzerinden Swift aracılığı ile gönderilen bir mesaj türüdür.

Bu mesaj türünün değişkenlik gösterdiği bir çok şey vardır, örneğin garantinin arkasındaki teminat olarak bırakılmış mallar, gümüş, altın, pırlanta, platin vb ürünleri bankaya bırakarak bankada bir garanti oluşturmak sureti ile anlaşmalı olduğu firmaya gönderdikleri türkçe adı ile (Teminat Mektubu)’dur.

Uluslararası standartlara göre ülkemiz de Swift kullanılmaktadır, bunun en yaygın kullanıldığı firma ise ABAKÜS adı verilen bir firma aracılığı ile Bankaların finans departmanları anlaşmalı olarak çalışırlar. Swift göndermek almak çok masraflı bir iş değildir. Ancak bankacılık masrafları biraz fazla olabilir. Eğer işin içinde aracı kurumlar da var ise bu ödeme biraz yüksek çıkabilir. Ülkemizde MT760’ın kullanılması elbette mümkün ancak ne yazıkki Merkez Bankası kendisini borçlu olarak hissedeceği için ve kredilendirmeyi kendisi yapacağı için ne yazıkki pek fazla müsade etmiyor.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s