MTV Ödemelerinde Kasko İndirimi uygulaması

M.T.V Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan otomobil. kaptıkaçtı. arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak olan M.T.V ödemeleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin %5’ini aşması halinde aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları. bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanmaktadır.

Bu çerçevede sahibi oldukları taşıtların kasko değerinin %5’i. söz konusu taşıt için tarifede belirtilen motorlu taşıtlar vergisi tutarının altında olan mükellefler. sahibi oldukları araçla aynı yaş grubunda fakat bir alt kademede bulunan taşıtlar için belirtilen tutarı motorlu taşıtlar vergisi olarak ödeyeceklerdir.

Taşıtları “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nde yer alan mükellefler kasko değeri uygulamasından yararlanmak için yetkili sigorta acentelerine müracaat etmeden önce. 40 seri no’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “Kasko Sigortası Değeri Uygulaması Formu”nu düzenleyerek motorlu taşıtlar yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat edeceklerdir.

Vergi daireleri. bu şekilde müracaatta bulunan mükelleflerin ibraz edecekleri söz konusu formda yer alan bilgileri. motorlu taşıtlar kütüğünde ve ilgili yılın ocak ayında ilan edilen “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi’nde yer alan bilgilerle karşılaştırılarak. bilgilerin birbirini tutması halinde. başvuruda bulunan mükellefleri kasko sigortası değeri uygulamasından faydalandırılacaktır.

 

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s